Category : Bota

Lajme / Bota - 5 hours ago

BE i jep Greqisë 209 milionë euro për emigrantët

“Për refugjatët dhe emigrantët, kjo është një mënyrë për t’u integruar më mirë në shoqërinë greke. Siç e tha një prej kryebashkiakëve, është tjetër gjë të jetosh në kamp dhe tjetër gjë të jetosh me dinjitet”, tha Christos Stilianidhis, Komisioneri i...

Lajme / Bota - 5 hours ago

Merkel telefonon Juncker në mes të konferencës

& Atij i cingëroi telefoni deri sa ishte në konferencë për media në Bruksel me kryeministrin e Sllovakisë Robert Fico, njofton Klan Kosova. Ai e hapi dhe me humor tregoi se e kishte thirrur Merkel. Videon mund ta shikoni KËTU

Lajme / Bota - 5 hours ago

Turqia blen sistemin raketor rus S-400

“Tani kemi ndërmarrë hapa me Rusinë për këtë blerje. Marrëveshjet janë nënshkruar,” u tha zoti Erdogan deputetëve të tij. “Me vullnetin e Perëndisë, do të shohim ardhjen e raketave S-400 në vendin tonë dhe do të vazhdojmë pastaj me prodhimin e përbas...

Lajme / Bota - 5 hours ago

Stambolli goditet nga një stuhi e fuqishme

Një stuhi e shoqëruar me shi dhe breshër e ka goditur pasditen e sotme Stambollin, si pasojë e të cilit dy persona janë lënduar. Siç raportojnë mediat turke, stuhia ka shkaktuar ndërprerjen e transportit publik dhe ndërprerjen e fluturimeve në aeropo...

Lajme / Bota - 6 hours ago

BE gjatë vitit 2016 ka kthyer mbi 42 mijë shqiptarë

Sipas Eurostat, gjatë vitit 2016, vendet e Bashkimit Europian urdhëruan kthimin e 226 mijë emigrantëve të paligjshëm në total, njofton tch.al. Ky është numri më i lartë që nga viti 2008, kur Eurostat nisi të publikojë statistikat për hyrje daljet e e...

Lajme / Bota - 6 hours ago

46 të plagosur gjatë namazit në Palestinë

Gjatë kohës së faljes së namazit në Hramovnoj, ka shpërthyer një konflikt mes palestinezëve dhe policisë izraelite, ku sipas Gjysmëhënës së Kryqit të Kuq Palestinez, janë plagosur 46 persona brenda faltores. Siç raporton AFP, dhuna ka filluar menjëhe...

Lajme / Bota - 6 hours ago

Stuhi e fuqishme e ka goditur Stambollin

Një stuhi e shoqëruar me shi dhe breshër e ka goditur pasditen e sotme Stambollin, si pasojë e të cilit dy persona janë lënduar. Siç raportojnë mediat turke, stuhia ka shkaktuar ndërprerjen e transportit publik dhe ndërprerjen e fluturimeve në aerop...

Lajme / Bota - 6 hours ago

Netanyahu fajëson Al Jazeera-n për dhunën në Jerusalem

Kryeministri i Izraelit, Benjamin Netanyahu, fajësoi rrjetin televiziv Al Jazeera për nxitje të dhunës në Jeruslaem dhe tha se do ta dëbojë atë nga Izraeli. Rrjeti me seli në Katar dhe mediat e tjera kanë mbuluar dhunën, e cila ka shpërthyer pasi pal...

Lajme / Bota - 6 hours ago

Katër deputetëve malazezë u hiqet imuniteti

Parlamenti i Malit të Zi ka votuar për t’iu hequr imunitetin katër deputetëve të opozitës, nën akuzat se kanë nxitur dhunë brenda kuvendit. Rasti daton nga muaji shkurt, kur parlamenti u ka hequr imunitetin dy deputetëve pro-rusë, Andrija Mandi...